Sezon ogrodniczy

Jakie maszyny sprawią, że praca w ogrodzie stanie się lekką przyjemnością?

Gdyby cofnąć się w czasie o kilkadziesiąt lat i zapytać, jakich urządzeń i maszyn potrzeba, aby wykonywać prace ogrodnicze z pewnością usłyszelibyśmy o łopacie i grabiach. W dzisiejszych czasach, wraz z szybkim postępem technologicznym, prace ogrodnicze, podobnie, jak narzędzia zmieniły swoje oblicze. Od lat ludzie zajmują się dbaniem o rośliny i przygotowaniem podłoża za pomocą już nie grabi i łopaty, ale między innymi: kosiarki, kosy spalinowej lub elektrycznej, glebogryzarki, wertykulatora i innych maszyn ułatwiając sobie w ten sposób pracę.


Sprzęt ogrodniczy, który uprości ci prace.

Zacznijmy od kosiarki spalinowej jezdnej, aby Twój trawnik stał się wielkim powodem do dumy. Kosiarki do trawy są łatwym w użyciu, niezawodnymi i solidnymi maszynami do koszenia trawnika w tradycyjny sposób. System „zbierania do kosza” umożliwia koszenie połączone ze zbieraniem ścinków trawy do pojemnych zbiorników osadzonych z tyłu maszyny. Dzięki temu pozostawisz trawnik w idealnym stanie, bez zbędnego sianokosu.
Kolejnym niezbędnym sprzętem wykorzystywanym w ogrodzie jest kosa ręczna. Jest to urządzenie zasilane silnikiem spalinowym. Jej elementem tnącym może być nie tylko standardowa żyłka, ale także specjalna tarcza lub noże. Dzięki temu kosa ręczna jest urządzeniem wydajniejszym niż podkaszarka, co sprawia, że doskonale sprawdza się w bardziej wymagających warunkach. Kosa spalinowa świetnie nadaje się do ścinania długiej trawy, chwastów, zarośli, a nawet niewielkich drzewek. Może być stosowana również do koszenia trawy wokół drzewek. Kosy spalinowe polecane są przede wszystkim do ogrodów o sporej powierzchni oraz charakteryzujących się wieloma nierównościami i innymi przeszkodami, które możemy napotkać podczas koszenia. 

Jakie jest kolejne niezbędne narzędzie używane w ogrodzie i pomocne przy zakładaniu trawnika? Oczywiście, że jest to glebogryzarka. Ułatwi nam pracę podczas przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin, prac sezonowych czy zakładania trawnika. Sprawdzi się świetnie podczas spulchniania i wyrównania dużych powierzchni gleby. Doskonale odchwaszcza i napowietrza glebę. Glebogryzarka zbudowana jest z łukowych lub hakowatych noży osadzonych na obrotowym wale, które wycinają fragmenty gleby. Prędkość obrotowa wału i prędkość ruchu postępowego to czynniki, które regulują spulchnianie gleby.
Aby należycie zadbać o kondycję swojego trawnika należy stosować wertykulator spalinowy. Urządzenie to jest wyposażone w pionowe noże, których zadaniem jest przecinanie filcu - czyli zbitej warstwy pędów i kłączy. W ten sposób nacięte zostaje podłoże, czego konsekwencją jest lepsze wchłanianie wody i substancji odżywczych. Gleba jest spulchniona i rozluźniona, co umożliwia wnikanie powietrza w jej strukturę. W ten sposób trawa rośnie szybciej, staje się elastyczna oraz jest odporna na deptanie. Wertykulator spalinowy pozwala również zniszczyć mchy oraz chwasty, które zabierają trawie wodę, światło oraz substancje odżywcze.

Kolejnym narzędziem, które będzie wspomagać nasze prace ogrodowe jest świder glebowy. Jego zastosowanie jest związane z pracami ogrodowymi, do których należy przede wszystkim sadzenie roślin, drzew i krzewów. Z tej racji, że świdry mają różną średnicę, wykonany za ich pomocą otwór może odpowiadać wielkością wyciągniętej z doniczki sadzonce, którą wprost z niej wsadzamy do otworu w ziemi. Świder przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy młodych roślinek przygotowanych do zasadzenia mamy pełną taczkę.
Nie możemy również zapomnieć o rozdrabniaczu gałęzi. Urządzenie możemy stosować do rozdrabniania odpadów zebranych podczas prac przy podcinaniu gałęzi i krzewów. Sieka on gałęzie i konary na drobne kawałki, a tak uzyskaną drobnicę możemy wykorzystać na wiele sposobów. Możemy użyć jako wkład do przygotowania kompostu, podsypkę pod krzewy bądź materiał opałowy. Rozdrabniacze do gałęzi to urządzenia pozwalające na recykling odpadów ogrodowych.


Wynajmuj zamiast kupować, teraz z rabatem 50%

Wszystkie powyższe sprzęty, które w dużym stopniu ułatwią Twoją pracę w ogrodzie, teraz możesz już dzisiaj wypożyczyć w Kiloutou o 50% taniej. Skorzystaj z okazji do 30 czerwca. 

Dowiedz się więcej >>